Kuressaare Haigla soovitused COVID-19 puhuks

Vastavalt Terviseameti soovitusele ei tohiks koroonaviiruse sümptomitega patesient pöörduda EMO-sse või Perearsti keskusesse seoses nakatumisohuga tervishoiutöötajate ja haigla või perearstikeskuse patsientide hulgas. Koroonaviiruse infektsiooni kahtlusel tuleks esmalt nõu pidada kas oma perearsti, perearsti nõuandeliiniga 1220 või helistada hädaabinumbril 112. Koroonaviirust tasub kahtlustada, kui on hiljuti reisitud haiguse levikupiirkonnas või kui on kokku puudutud nakatumisohtliku piirkonna elanikega ja esinevad haigusele iseloomulikud sümptomid. Koroonaviiruse riskipiirkonnad on Hiina ja Põhja-Itaalia, eelkõige Lombardia, Veneto, Emilia-Romagna ja Piedmonte regioonid. Koroonaviiruse sümptomid on köha, nohu, palavik, peavalu, kurguvalu, üldine halb enesetunne ja hingamisraskused.

Sümptomite leevendamiseks soovitame tavaliste külmetushaiguste puhul kasutataviad käsimüügiravimeid. Palaviku ja peavalu korral soovitame tarvitada valuvaigisteid paratsetamooli või ibuprofeeni, täiskasvanutele sobib ka atsetüülsalitsüülhape (aspiriin). Kurguvalu korral soovitame lokaalsed valuvaigistid ja antiseptikumid (nt pastillid ja spreid). Ninakinnisuse, ninakäikude ja ninakõrvalkoobaste turse ning valu korral sobivad ninakinnisust vähendavad sümpatomimeetikumid (sh ninatilgad/spreid ja suukaudselt manustatavad), ka kombinatsioonis allergiavastaste antihistamiinikumidega (klemastiin, tsetirisiin). Köha korral võib võtta rögalahtisteid, ka ravimtaimede baasil valmistatuid. Soovitame olla soojas ja juua kuumi jooke.
Täpsem info Ravimiameti kodulehel: https://www.ravimiamet.ee/milliseid-ravimeid-kasutada-gripi-korral