452 0040

Aia 25, KuressaareKompuutertomograafia

Kabinet B2791

Uuringule suunab raviarst, vajalik on saatekiri  ja eelnev registreerimine radioloogia registratuuris 45 20 020
 

 

INFO

Kompuutertomograafia(KT) võimaldab inimkehast saada kihilisi ja ruumilisi kujutisi. Kasutatav kiirguse hulk uuringul on suurem kui tavalise röntgenuuringu puhul, seetõttu tehakse kompuuteruuringut vaid kindlal näidustusel. Ioniseeriva kiirguse mõjutusele on enim tundlik kasvav organist, seetõttu ei ole raseduse ajal KT uuringud ilma vältimatu meditsiinilise näidustuseta lubatud. Naine, kes on rase või kellel on kahtlus, et ta võib olla rase, peab uuringule suunavat arsti sellest kindlasti teavitama! 
Erinevate organite paremaks eristamiseks on rindkere, kõhukoopa ja vaagnapiirkonna uuringutel tavaliselt vajalik veeni süstida joodi sisaldavat kontrastainet. Selleks asetatakse Teie käele veenikanüül. Kontrastaine süstimise ajal võib Teil tekkida kuumatunne kõhus ja/või metallimaitse suus, mis möödub mõne sekundi jooksul. 
Teatud uuringu puhul (kõht, vaagen) palutakse Teil eelnevalt juua veega lahjendatud kontrastainet või lihtsalt vett. Selleks peaks uuringule tulema 45 minutit enne uuringu aega. 
Uuringu ajal lamate uuringulaual, mis liigub osaliselt uuringuaparaadi sisse. Oluline on lamada liikumatult, muidu langeb uuringul saadavate piltide kvaliteet või uuring ebaõnnestub täielikult. Uuringut teostav radioloogiatehnik läheb uuringu ajaks kõrvalruumi, kus tal on Teiega nägemis- ja kõneühendus. Enne uuringut selgitatakse Teile kuidas uuringut teostatakse.
Pärast kontrastainega uuringut oleks soovitav samal (ja ka järgmisel päeval) juua 1-2 liitrit vedelikku, et kontrastaine väljuks kiiremini organismist. Peale kontrastainega uuringut ei soovitata 24 tunni jooksul anda vereanalüüse.
Kontrastaine võib harvadel juhtudel tekitada allergilisi reatsioone. Kui Te teate, et olete allergiline joodi või mõne muu ravimi suhtes, palume sellest teavitada raviarsti ja KT kabineti õde/tehnikut.