NIPTIFY kromosoomuuring Kuressaare Haiglas

Avaldatud: 02. oktoober 2018

Alates 2. oktoobrist saab meie haiglas teha kodumaist NIPT testi nimega NIPTIFY. Tegemist on äärmiselt täpse sünnieelse kromosoomuuringuga, mida saab teha alates 10. rasedusnädalast. NIPTIFY test annab vastuse kolme enamlevinud trisoomia (Downi, Edwardsi ja Patau sündroom) osas ning soovi korral saab teada lapse soo. Testimiseks võetakse ema vereproov, millest analüüsitakse loote rakuvaba DNAd. Vastused saabuvad NIPTIFY testi tellinud arstile või ämmaemandale hiljemalt 10 tööpäeva jooksul.
   Kaasaegne test on lootele täiesti ohutu, usaldusväärne ja äärmiselt täpne. Seetõttu täiendab NIPTIFY oluliselt praeguseid rasedate sõeluuringuid ja võimaldab vältida mittevajalikke invasiivseid protseduure. NIPTIFY annab paljudele lapseootel peredele südamerahu, et lootel ei esine kõige sagedasemaid kromosoomhaigusi. Pered, keda tabab uudis haigest lapsest saavad teha informeeritud otsuse juba raseduse varases järgus. Arstid toonitavad, et NIPTIFY ei asenda ultraheli-uuringuid, sest ultraheliga analüüsitakse teisi lootele olulisi näitajaid. Kui NIPTIFY testiga leitakse kõrge risk kromosoomhaigusele, tuleb see kinnitada diagnostilise testiga (amniotsentees või koorionibiopsia). Diagnostilise testi käigus võetakse analüüsitav proov otse lootelt.
  NIPTIFY testi ei saa teha mitmikraseduste, teadaoleva kasvaja või varasema luuüdi transplantatsiooni korral. Samuti ei analüüsi NIPTIFY loote mosaiiksust, mikrodeletsioone ja mikroduplikatsioone, monogeenseid haigusi ja sugukromosoomide haigusi.
  NIPTIFY on tasuline meditsiiniteenus, mille eest tasute kliinikus. NIPTIFY soodushind üle Eesti on aasta lõpuni 150 eurot. Rohkem infot: niptify.ee