Kuumarabandus - kuumalainega kaasnev oht

Seoses saabunud kuumalainega paneb Kuressaare haigla Saaremaa elanikele ja külastajatele südamele  jälgida hoolikalt enda ja oma lähedaste tervist ning vältida üle kuumenemist. Kuumarabandus võib viia ajuturse tekkele, mille näol on tegemist eluohtliku seisundiga. Kuumarabanduse nähtude ilmnemisel tuleb koheselt anda esmaabi. Haigusnähtude püsimisel tuleks kutsuda kiirabi (112)  või pöörduda Kuressaare haigla erakorralise meditsiini osakonda (Aia 25).

Saaremaal valitseva kuumalaine tõttu, kus päevane ja õhtune temperatuur on püsivalt üle 25 0C ja päeval päikese käes üle 30 0C, on suur oht üle kuumeneda ja reaalne oht kuumarabanduse saamiseks.

Kuumarabandus on kehatemperatuuri regulatsiooni häire, mille tagajärjel tõuseb kehatemperatuur eluohtlikult kõrgele – üle 42 0C. Selle haigusseisundi korral ei suuda organism enda sees tekkivat soojushulka ära anda, higistamine lakkab ja nahk on kuiv.

Kuumarabandusest on eriti ohustatud lapsed ja kroonilisi südame- või kopsuhaiguseid põdevad vanemad inimesed.  Samuti võib kuumarabandust soodustada liigne kehakaal ning vedeliku puudus organismis. Seetõttu on soovitav võtta tarvitusele enne kontserdile või muule üritustele minekut kuumarabanduse vastaseid ohutusmeetmeid:

1. Kaitsta end päikesepõletuste eest. Päevasel ajal on soovitav püsida varjus või jahedamas kohas ning kanda laiema äärega mütsi ja päikeseprille. Nahka kaitsta päikesekreemiga. Päikesekreeme võib päeva jooksul nahale peale kanda korduvalt.
  2. Riietuda ilmale vastavalt, kanda vabalt õhku läbi laskvat kerget riietust.
  3. Väga oluline on, et kontserdile või üritusele minnakse välja puhanuna.
  4. Tarbida kogu päeva jooksul rohkelt vedelikke, parim on puhas ja jahe vesi.
  5. Vältida alkoholi tarbimist.
  6. Vältida rikkalikku kuuma toidu söömist.
  7. Kroonilistel südamehaigetel võtta kaasa vajalikud ravimid.
  8. Teatud ravimid võivad soodustada kuumarabanduse teket – veresooni ahendavad ravimid, vererõhuravimid (beeta-blokaatorid), diureetikumid ehk vee väljaajad ning antidepressandid ja antipsühhootikumid. Nende ravimite tarvitamisel on soovitav olla eriti tähelepanelik kuumarabanduse sümptomite ilmnemise osas.

Kuumarabanduse sümptomiteks võivad olla:

1. Kõrge kehatemperatuur üle 39 0C on peamine sümptom.
  2. Tuikav peavalu ja peapööritus.
  3. Nõrkushood, värisemine.
  4. Iiveldus ja oksendamine.
  5. Punetav, kuum ja kuiv nahk.
  6. Pulsisageduse kiirenemine, pulsisagedus võib tõusta kuni 160-180 lööki minutis.
  7. Kiirenenud hingamine ja hingeldus.
  8. Muutunud meelteseisund või käitumine – segasus, ärevus, muutunud kõne, ärrituvus, loidus.
  9. Teadvusekaotus.
  10. Krambid – 1-3 minutit kestev valulik kramp koormatud lihasrühmas.

Kuumarabanduse sümptomite ilmnemisel tuleb viivitamatult kutsuda kiirabi (112), abi saabumiseni tuleks kuumarabanduse ohvrit aidata kiiresti järgmiste võtetega:

1. Kannatanu tuleb viia jahedamasse ja varjulisse kohta ning asetada kergelt tõstetud pea ja ülakehaga lamama.
  2. Üleliigsed riided tuleb eemaldada.
  3. Kannatanut tuleb jahutada ükskõik mis kättesaadava meetmega – kasta külma või jaheda veega või lehvitada tuult.
  4. Laubale, kuklasse, kätele ning jalgadele ja kubemetesse asetada võimalusel külmad mähised, jääkotid.
  5. Kannatanule anda juua külma vett lonksude haaval.
  6. Kannatanut tuleb kraadida iga 10 minuti järel.
  7. Püüda hoida kehatemperatuuri alla 38 0C.
  8. Kuumakrampide korral anda juua külma kergelt soolast gaseerimata vett (näit. Värska) või soolast mahla.
  9. Teadvuskaotuse korral on kannatanu vaja keerata püsivasse küliliasendisse.